Nikon a problémy s jeho softwarem View NX-i a Capture NX-D

NikonNikon mě v poslední době hodně zklamal. Jak jsem psal ve svém článku Nikon D5100 a moje trpká zkušenost - první trpká zkušenost byla, že optický hranol byl pokryt vrstvičkou jakéhosi mazu.

A nyní zjišťuji, že software od Nikonu za moc nestojí (kruci takováhle firma nemá na pořádné programátory?), používal jsem Nikon View NX 2 (prohlížeč s možností základní editace fotografií), který mi občas připadal pomalý, ale s tím jsem se smířil. Protože mám Windows 8.1 musel jsem ho přepnout do módu kompatilbility s Windows 7, protože jinak celkem pravidelně padal (přestože nejnovější verze má být kompatibilní s verzí Windows 8.1).

Před nedávnou dobou Nikon vydal verzi Capture NX-D (editor fotografií) jako bezplatnou verzi, říkal jsem si proč a to proto, že nyní vydal nový prohlížeč fotografií View NX-i, který už nemá možnosti editace. Což beru, je to logický krok oddělit prohlížeč od editoru. Ale náhle nastaly tyto problémy:

 1. Nový prohlížeč View NX-i při instalaci odinstaluje starý prohlížeč View NX, což je normální a to beru.
 2. Nový prohlížeč View NX-i jsem musel spustit opět v režimu kompatibility s Windows 7, protože ve WIndows 8.1 neustále padal (přestože je deklarována jeho kompatibilita s Windows 8.1). Teno nový prohlížeč nepřevzal keywords ze starého prohlížeče – to bylo další nemilé překvapení.
 3. Nový prohlížeč View Nx-i je neuvěřitelně pomalý. Navíc při vkládání keywords dělá blbosti a při hromadném vložení do části snímků se v ostatních snímcích občas ztratí stejné keywords.
 4. Lze nainstalovat znovu po instalaci View NX-i starou verzi View NX, šlapou obě vedle sebe bez problémů. Ale keywords zadaná ve starém prohlížeči nejsou vidět v novém a keywords zadaná v novém prohlížeči zase nejdou vidět ve starém prohlížeči.
 5. Capture NX-D mi nejede odjakživa (zkoušel jsem ho i v době, kdy byl placený, v trial verzi na Windows 7), neustále hlásí chybu “Initilization error (E010)”. Ale na stránkách Nikonu, ani nikde na webu nelze najít co s tím, i když to vypadá na poměrně častý výskyt této chyby. Kdyby aspoň Nikon uvedl u svých chybových hlášení nějaký popisek, aby se dala někam napřít pozornost. Zkoušel jsem ho odinstalovávat, nainstalovávat, vymazávat registry a adresáře a zase instalovat – nic…
  Doplněno 15.08.2015 - Ve Windows 10 Capture NX-D jede bez problémů..

Je možné, že problém způsobuje nějaký driver, či software, ale hlavní problém je v tom, že Nikon na svých stránkách nic neřeší…

Závěr:

 • Pokud používáte keywords nedoporučuju instalovat novou verzi View NX-i, protože se vám ztratí keywords zadaná ve staré verzi a museli byste je vkládat znova…
 • Vkládání keywords ve View NX-i dělá hlouposti a díky pomalosti tohoto prohlížeče je to fakt o nervy.
 • Pokud edituje fotografie, zkuste si nejdříve nainstalovat Capture NX-D, zda vám pracuje bez problémů, protože v novém prohlížeči View NX-i nelze již snímky editovat.
 • Rozhodně – ať v novém nebo ve starém prohlížeči – nenechávejte všechny své fotografie v jedné složce, oba prohlížeče mají problémy s rychlostí a ten nový obzvlášť.