Malá rada pro fotografování

Aktualizováno: 19.8.2015

Každý z vás, kdo fotografuje to zná – když jste v práci, je sluníčko a báječné světlo. Sotva zamíříte domů, tak je sluníčko fuč… A to nemluvím o víkendech, kdy je skoro pořád zamračeno. A tak chodíte a fotografujete a doma při zpracování snímků si jen povzdechnete “chtělo to světlo…” nebo tak něco… Po nějakém čase si při množství snímků už ani nepamatujete, co jste kdy chtěli fotit, za jakých podmínek a z jakého úhlu.

A tak mě před rokem napadlo, že bych si mohl udělat malý “pamětníček”, kam bych si dával snímky míst, které bych rád vyfotografoval za daných podmínek. Po dlouhém koumání (Panoramio neumožňuje udělat fotografie soukromé, Google Earth zase neumí vložit fotografii), jsem si udělal na Nikon Image Space složku, do které přesouvám snímky, které potřebují světlo, roční dobu nebo mraky či něco podobného - tzv. "pamatováčky". V této složce si snímky označím GPS souřadnicemi a Nikon Image Space je automaticky umístí na mapu Bingu, kde samozřejmě jsou viditelné jen pro mne.

Když tedy jedu nebo jdu ven, tak už většinou vím, kam. Podívám se na Nikon Image Space a projdu si na mapě trasu – tam vidím místa, která jsem si označil a u každého snímku se podívám, z jakého úhlu jsem ho fotografoval a v poznámkách si zjistím, co jsem si k tomuto snímku napsal (například: “fotit při západu slunce, fotit na podzim” atp.). Později jsem si koupil "chytrý" telefon Nokii Lumii a napadlo mě, že když mám možnost synchronizace s OneDrive, tak si na OneDrive nahraju snímky z míst, kudy půjdu a pak se podívám, kde přesně a z jakého úhlu jsem fotil kdysi (a nemusím si nic pamatovat).

Myslím, že lze použít jakýkoliv program pro správu fotografií, který umožňuje vložit do fotografie GPS souřadnice a následně je zobrazit na vaší soukromé mapě (ať už Bing nebo Google nebo Seznam).

Třeba už tenhle postup používáte, nebo to máte vymyšleno jinak. Ale možná to někomu pomůže. A třeba někoho napadne ještě něco lepšího.