Zpracování, hodnocení, import a zálohování fotografií

Toto je můj postup zpracování a hodnocení fotografií (jedno v jakém formátu je máte uloženy, jestli v JPEG nebo RAW). Přizpůsobte si tento postup svým potřebám. Ale pokud nezačnete hned na začátku se zpracováním a hodnocením fotografií, tak pak se z toho zblázníte, až budete probírat tisícovky fotografií – hovořím z vlastní zkušenosti…

Hodnocení fotografií je důležité – až jich budete mít tisícovky, pak musíte mít možnost komfortního vyhledávání. Pokud fotografie nezkategorizujete a neoznačíte tagy, tak se velice zdlouhavě hledají konkrétní fotografie.

Zvětšovací faktor u fotoaparátu

Hned při focení kontroluji fotografie – přeexponované, podexponované či rozostřené fotografie ihned vymažu. Ale pozor - většina fotoaparátů má možnost při prohlížení na displeji zvětšovat pořízené fotografie a tak se přesvědčit o jejich ostrosti, ovšem má to háček – pokud zvětšíte perfektně ostrou fotografii na maximum, zjistíte, že není ostrá! Toto zvětšení je totiž u většiny fotoaparátů větší než 100%! Takže si nejdříve zkuste na monitoru počítače prohlédnout fotografie a tu která je dokonale ostrá si zkuste na fotoaparátu v režimu prohlížení zvětšovat, abyste zjistili, na jakém stupni zvětšení vám ukazuje 100%. Například u mne na Nikonu D5100 je to předposlední stupeň zvětšení.

Vlastní zpracování
 1. Doma si naimportuji fotografie pomocí Nikon Transfer (když nepoužiji mazání karty po importu budu mít jistotu zálohy svých fotografií) a zároveň synchronizuji čas fotoaparátu s počítačem. Import provádím do složky s názvem podle data fotografování, který je podsložkou složky, ve kterém mám již zpracované a ohodnocené fotografie.
 2. U fotografií "pamatováčků"  (viz můj článek Malá rada pro fotografování) přidám GPS souřadnice a přesunu je do speciální složky (u mne do OneDrive, kde jsou synchronizovány s mobilem).
 3. Prohlédnu si fotografie pomocí prohlížeče View NX ve skutečné velikosti a vyřadím nekvalitní fotografie.
 4. Zařadím fotografie do kategorií – např. Architektura, Krajiny atp. (každá kategorie má u mne svoji podsložku - nedávám vše do jedné složky, protože při tisícovkách fotografií má View NX problém s rychlostí - a asi nejen on...).
 5. Přidám ke každé fotografie další upřesňující tagy (značky, klíčová slova, keywords) pro pozdější jemné rozlišení.
 6. Přidám do fotografií GPS souřadnice.
 7. Ohodnotím fotografie pomocí hvězdiček:
  1. Fotografie, které nejsou kvalitní, ale je na nich něco, co se mi zatím líbí. Nic se však nestane, pokud o ně přijdu. Takto můžete ohodnotit fotografie "pamatováčky".
  2. Fotografie, které nejsou dokonale ostré, ale mají buď atmosféru, nebo dobrou kompozici a mohou dostačovat pro ořez nebo publikování na webu.
  3. Fotografie, které mohou být i nekvalitní, ale mají dokumentární hodnotu (například rodinné a dokumentární fotografie) a nechci o ně přijít.
  4. Ostré fotografie, s dobrou kompozicí anebo atmosférou (ne úplně vynikající fotografie).
  5. Ostrá fotografie, s dobrou kompozicí a zároveň atmosférou (vynikající fotografie, za které se nemusím stydět).
 8. Můj zálohovací program mi každý den automaticky zálohuje moje knihovny fotografií i dokumentů na externí disk.
 9. Minimálně po týdnu proberu podsložky (s odstupem času hodnotíte fotografie střízlivěji), vyfiltruji si fotografie označené jednou či dvěma hvězdičkami, vymažu ty, u kterých jsem si v počátku nebyl jist a přesunu fotografie z podsložek do příslušné složky a prázdnou podsložku smažu.
 10. Pokud je třeba některou fotku upravit (expozici, jas, sytost, provést ořez), tak si vytvořím kopii, na které provedu požadované akce.
 11. Čas od času přes filtr projedu již zpracované fotografie s jednou či  dvěma hvězdičkami a pročistím je.
Import fotografií do PC a jejich zálohování
Import

U většiny digitálních fotoaparátů je k dispozici program pro import fotografií do počítače (spolu s ním bývá dodáván i prohlížeč fotografií). Pokud není takovýto importovací program k dispozici nebo vám nevyhovuje, použijte buď vestavěný import fotografií v operačním systému nebo funkci importu ve vašem programu pro prohlížení a zpracování fotografií (Microsoft Photogallery, Zoner atp.).

Některé prohlížeče umožňují při vyhledávání prohledávat i podsložky, jiné ne. Podle toho si vytvořte svoji strukturu složek. Někdy může být problém s rychlostí načítaní, když si všechny fotografie umístíte do jedné složky!

Zálohování

1. Můžete si nechávat fotografie na kartě (což ale znamená, že u většiny importovacích programů se vám fotografie budou nahrávat pokaždé znova - takže na to musíte myslet a včas si kartu vymazat).

2. Zálohovat si fotografie ručně na externí disk (což je pracné).

3. Pořídit si zálohovací program a nechat si zálohovat vaše fotografie (a nejen fotografie i dokumenty) na externí disk v pravidelných intervalech.