Nikon D5100 a moje trpká zkušenost - pokračování.

Když jsem začínal fotit, nedařilo se mi dělat ostré fotky krajin. Fotky objektů v blízkosti, interiéry a makra ale byly většinou v pořádku. Takže jsem to přičítal svému neumětelství…

Postupně jsem se učil, ale fotky krajin byly čím dál horší, ale občas se povedly. Takže jsem to přikládal tomu, že se mi klepou ruce a že zaostřuji na špatná místa a začal jsem tedy krajiny fotit ze stativu – a se stejným výsledkem… To už mi začalo být divné. Od začátku jsem koukal, jestli zrcátko a snímač jsou čisté a byly…Už jsem byl zoufalý – fotky ostatních fotografů byly čisté a ostré a já je měl pořád neostré…

A tak jsem začal postupovat logicky. Vyfotil jsem si záběry ze stativu s různými clonami a všiml jsem si jedné věci (kterou jsem si ověřil i na starších fotkách) a to té, že fotka je neostrá všude! Říkal jsem si, že přece pokud někam zaostřím, tak bude fotka ostrá aspoň v dané rovině ostrosti!

A pak mě vzhledem k principu zrcadlovky napadlo, že přece senzory zaostření se skrývají za optickým hranolem. Podíval jsem se na něj a připadal mi jakoby povlečený tenkou vrstvičkou něčeho matného a průhledného. Zrovna v té době byla aféra s jakýmsi olejem ve fotoaparátech Nikon, ale můj tam uveden nebyl.
Risknul jsem to a vzal jsem hadřík na optiku a opatrně jsem ho otřel, abych se nedotkl zrcátka. A najednou mi optický hranol připadal čistší a byly přes něj dokonce vidět i zaostřovací body, což předtím nebyly.

Zkusil jsem fotit, ale pořád byly fotky špatné. Dokáže si představit tu beznaděj? Ale napadla mě ještě jedna věc – jsem od počítačů a vím, že jakmile je někde nějaký software, tak si ukládá někam svoje parametry. Mohl jsem zkusit reset na tovární nastavení, ale tím bych si všechno rozhodil, takže jsem si přenastavil mód (vlastně pořád fotím s prioritou clony) a zkusil fotit a pak to vrátil zpátky a zase zkusil fotit. A ono vše fungovalo! Teď už mám krásně ostré fotky!

Ta slabounká vrstvička na optickém hranolu lámala světlo vzdálených objektů natolik, že fotoaparát nebyl schopen řádně zaostřit a samozřejmě nemohl zpracovat detaily. Blízké objekty, odrážející hodně světla a přesvícené krajiny vyšly skoro dobře, ale blízké i vzdálené objekty za horších světelných podmínek ostré nebyly.

Pokračování…

Ouha - ostré fotky byla náhoda... Po krátkém čase byly všechny fotky, až na malé výjimky rozostřené. Takže jsem psal na podporu Nikonu, tam mi poradili vyfotit zkušební snímek, ze kterého určili, že mám back-focus (to znamená, že foťák zaostřoval vždy za bod ostření) na objektivu. Teprve teď, když jsem si procházel fotky, tak jsem si všiml, že rovina zaostření je vždy více vzadu (tam, kde se to dalo poznat)...

Po čtrnácti dnech mi foťák přišel s cenou za výměnu autofocus screenu v těle fotoaparátu, což je jakási součástka ze zadní strany optického hranolku. A to znamená jedno - něco bylo špatně i na druhé straně optického hranolku, objektiv byl v pořádku... Žádné další vysvětlení nepodali.

Zkusil jsem znovu zkušební snímek a tentokrát už to byla fotka, jak má být! Vše ostré v rovině ostrosti. Ale ouha podruhé! Ostré jen v rovině ostrosti a při zvětšení na 100 % nebyla ani rovina ostrosti úplně perfektní. Vše hned za rovinou ostrosti bylo rozostřené, ať jsem fotil na jakoukoliv clonu a zaostřoval kamkoliv. Zkusil jsem druhé dva objektivy, tam bylo vše v pořádku. Z toho vycházelo, že se chyby back focusu se špatným objektivem skoro nulovaly…
Takže po dohodě s Nikonem jsem jim poslal objektiv, kde mi vyměnili Fixed Tube Unit. Když mi to přišlo, zkusil jsem fotit – bylo to ještě horší než předtím! Dohadoval jsem se s Nikonem, tvrdili mi, že je to OK, že to všechno nastavovali na počítači a parametry jsou v pořádku. Takže jsem prostě dal reklamaci reklamace a čekal – vychutnali si mě – čekal jsem tři týdny, opět vyměnili Fixed Tube Unit. Teď už to vypadá, že fotí dobře. Dokonce mám pocit, že má kratší čas za horších světelných podmínek než míval, ale to je jen subjektivní pocit.

Takže si to shrňme:

  • Foťák, který jsem koupil měl hned tři závady naráz, závady, které nováček neodhalí – hranolek opatlaný jakýmsi mazem, back focus a špatný objektiv. Jenže tyhle tři závady dohromady občas udělaly dobrou fotku ) i když ne skvělou) a normálně fotily tuctové fotky jako ze špatného kompaktu.
  • Nikon se nezachoval tak jak jsem předpokládal – zcela jistě jim muselo být jasné, že jde o výrobní vadu, že je to zmetek. Pěkně jsem si to zaplatil a nemohl fotit dva a půl měsíce. Ani slovo omluvy… Hodně moc mě tahle firma zklamala.
  • Celé čtyři roky jsem fotil pro srandu králíkům... Co je vám platná hezká atmosféra či kompozice, když je fotka neostrá, že...
  • Koneckonců to byla moje blbost, když jsem měl ze starého kompaktu lepší fotky než z Nikonu D5100, tak asi nemohla být chyba ve mně... A poučení? Jste-li ajťák, naučíte se v první řadě hledat chybu u sebe – a ne vždy je to samozřejmě pravda… Pokud se vám něco nezdá, dejte to hned do reklamace. Ty pohádky o tom, jak vám prodejce vymění vadný kus i po reklamační době jsou opravdu jen pohádky…