Proč jsem přešel z Google+ na Facebook

Dlouhou dobu jsem používal dvě sociální sítě. Google+ a Facebook. A můžu říct, že Google+ se mi líbí mnohem víc než Facebook. Je jednodušší na ovládání, přehlednější, reklamy zatím nepoužívá, nefiltruje příspěvky a znázorňuje je, na rozdíl od Facebooku, chronologicky. A hodně se mi líbilo, že v komunitách u Google+ si můžete zakládat kategorie a na stránkách obdobu kategorií - sbírky. Na stránkách si můžete do kruhů vložit jak osobní profily, tak stránky, kdežto u stránek Facebooku můžete na stránce sledovat jen jiné stránky. A další nemalá výhoda Google+ je v tom, že fotografie vám ukládá tak, jak je vložíte, zato Facebook je tak trošku "kurví". Proto je asi Google+ oblíbený hlavně u fotografů.

Google+ měl i celkem dost uživatelů, ale od minulého roku (od okamžiku, kdy z Google odešel šéf přes Google+ a zároveň byl proveden redesign rozhraní) klesala návštěvnost Google+ a tím i počet příspěvků. Podle mne to ovšem nebylo jen tím. U Google zřejmě nepochopili to, co Facebook pochopil už na začátku - možnost jednoduchého sdílení a vývoj mobilní aplikace.

Jsem ajťák, a tak sleduju celkem dost odborných článků za den, k tomu se přidává můj zájem o cyklotrasy a fotografování - a tak se dennodenně jedná o pěknou nadílku článků, z nichž některé chci nasdílet na stránkách cyklotras, jiné na stránce pro ajťáky a jiné zase na stránce o fotografování. U Facebooku vše funguje bez problémů - pokud kliknete v článku na sdílecí tlačítko (share button), můžete si vybrat na jakou stránku, či komunitu Facebooku chcete článek nasdílet. Prostě jednoduché a rychlé. Ti, kdo používají většinou mobil mají zase možnost mobilní aplikace (u Google+ musíte na mobilu přistupovat přes webové rozhraní a to už je nepohodlné). A mobilní aplikace je přehlednější a lépe ovladatelná než webová stránka. 

A teď se vlastně dostávám k tomu, proč jsem od Google+ odešel. Na Google+ byl a je zlomek lidí a firem, které jsou na Facebooku (výjimka je snad jen fotografování) a ti na Google+ publikovali jen málo z toho co na Facebooku. A proč? Protože měli stejný problém jako já: pokud jsem potřeboval nasdílet článek na Google+ i Facebook, tak jak jsem se zmínil, u Facebooku vše v pohodě. Ovšem u Google+ umí sdílecí tlačítko jen to, že nasdílíte na svůj osobní profil nebo do své komunity, ovšem už ne na stránku! Takže pokud chcete něco nasdílet na svou stránku, tak se na ni musíte ve webovém rozhraní pěkně přepnout, zkopírovat si adresu článku a nasdílet. Zkoušel jsem se i přihlásit jako uživatel dané stránky, ale stejně mi to hodilo můj osobní profil... Určitou dobu jsem to překousával, i když to byla pakárna. Ale aspoň jsem mohl jednoduše sdílet do své komunity pro ajťáky. Ovšem před pár týdny jsem zjistil, že sdílecí tlačítko už obsahuje jen možnost nasdílet na osobní profil a už ne do komunit! Takže jsem na Google+ skončil s komunitou a teď končím i se stránkou o fotografování. Uveřejňovat články na dvě sociální sítě současně je pakárna i v případě jednoduchého a funkčního rozhraní, ale v tomhle případě se to už nedalo - zabralo to mnoho času.

I když mi Facebook moc nesedí, tak jsem pod jedním "ekosystémem" a nemusím nic z výše uvedeného řešit. Nedokážu pochopit, že u Googlu nejsou schopní přijít na to, co by jim řekl každý uživatel - že bez možnosti snadného sdílení a bez mobilní aplikace se dneska sotva sociální síť chytne... A nemyslím si, že by je tohle finančně zruinovalo.

Posted by Igor Pechanec Saturday, October 08, 2016 3:39:00 PM Categories: Postřehy, názory