NÁVOD A PRINCIP CYKLOTRAS KUTNOHORSKA

Vítám vás na svých stránkách věnovaných cyklotrasám na kutnohorsku a kolínsku. Snad tyto cyklotrasy kutnohorska zlepší povědomí o cyklistice na kutnohorsku, vždyť nejen samotná Kutná Hora je krásná a každý cyklista si na kutnohorsku najde to svoje. Na své si tu přijdou nejen bikeři, kteří se o památky, výhledy a přírodu až tak moc nezajímají, ale hlavně cykloturisté a rodiny s dětmi na poznávacích výletech, kteří navštíví kutnohorsko. Kutnohorský a kolínský region má rozmanitý terén od rovin mezi Kutnou Horou a Železnými horami, až ke kopečkům a kopcům směrem na Sázavu. Najdete zde skoro vše – od asfaltek, přes polní a lesní cesty až k obtížným terénům (jako je třeba u Sionu). Komu se líbí borové a smíšené lesy může jet směrem na sever do Chvaletické pahorkatiny či Železných hor, a ten kdo má raději lesy převážně smrkové či smíšené, může jet na jih na Sázavu. A ti, kdož mají rádi styl nahoru a dolů se mohou vyřádit na Kaňku.

Snažil jsem se o co nejjednodušší princip z hlediska údržby, ale hlavně o co nejpříjemnější práci s cyklotrasami z hlediska uživatele. Musel jsem vycházet z následujících nejdůležitějších podmínek:

  • Ne všichni cyklisté mají chytré telefony.
  • Někteří cyklisté si rádi připravují výlet sami, jiní zase chtějí s přípravou mít co nejméně práce.

Proto budou cyklotrasy a rejstříky v PDF souborech – můžete si je stáhnout a tisknout a prohlížet kdykoliv a kdekoliv. Digitální záznam cyklotrasy si můžete importovat do svých navigací či chytrých telefonů.

Moje cyklotrasy vedou po cyklostezkách, značených cyklotrasách, turistických trasách KČT i neznačených cestách.1) Všechny cyklotrasy jsou mnou ověřené a vyhýbají se hlavním a frekventovaným silnicím, jak jen to je možné. Z toho důvodu nejsou určeny pro “silničáře”, a doporučené kolo je zde alespoň trekingové. “Silničáři” si samozřejmě mohou vzít moji cyklotrasu jako základ a najít si objížďky terénních zkratek po silnicích, ale myslím, že nejspíše použijí navigaci.

Doporučuji si před jízdou přečíst Upozornění na dočasné problémy cyklotras - uvádím zde dočasné problémy (uzávěrky silnic, zavřené mosty, neprůjezdné cesty atp.). Pokud se jedná o trvalý problém, zanesu ho samozřejmě do příslušné cyklotrasy.

Začínáme

  1. Jste zkušený a zdatný cyklista? Tak to asi budete chtít jet cyklotrasu obtížnou technicky i fyzicky. Pak si tedy v Rejstřík cyklotras podle obtížnosti vyhledáte cyklotrasu, která vám vyhovuje.
  2. Jste cykloturista, který nevyhledává obtížnost, ale zvládne delší cyklotrasy a jede za za krásami krajiny a míst? Pak si vyhledáte v Rejstřík cyklotras podle vzdálenosti vám vyhovující cyklotrasu.
  3. Jste rodina s dětmi? Použijte Rejstřík cyklotras pro rodiny s dětmi.
  4. Všichni si můžete vyhledat v Rejstřík cyklotras procházejících daným místem a třeba zpáteční cestu jet jinak.
  5. Také si můžete vyhledávat pouze okružní cyklotrasy s návratem do výchozího místa v Rejstřík okružních cyklotras podle vzdálenosti.

Používáte-li chytrý telefon a nějaký navigační program, stáhněte si do něj navigační soubor z aplikace Bikemap. Pokud chytrý telefon nemáte, vytiskněte si z Bikemapu mapu cyklotrasy a pak i PDF soubor, ve kterém je popis cyklotrasy.

Popis vlastní cyklotrasy

Cyklotrasa: jednoznačné číslo cyklotrasy je následováno názvem, který volím tak, aby bylo poznat odkud, kam a přes jaké místo cyklotrasa vede a zda je okružní.

Následuje délka v km, která je vždy počítána od chrámu Sv. Barbory do cílového místa. Ve většině případů není počítána cesta zpátky, protože u mnoha cyklotras se lze rozhodnout o dalších variantách návratu - ty zjistíte pomocí Rejstřík cyklotras procházejících daným místem. Pokud se jedná o cyklotrasu tam i zpět (tedy okruh), je to uvedeno. Nepřesnost v měření může být do 5 %. Nenechte se zmást rozdílem vzdálenosti mezi GPS a vyším cyklocomputerem. Pokud máte dobře nastavený obvod kola v cyklocomputeru, pak vám vždy bude ukazovat delší vzdálenost než GPS navigace - a to z prostého důvodu: cyklocomputer si hlídá otáčky kola, ale GPS navigace měří v určitých intervalech a vzdálenost mezi měřícími body aproximuje přímkou.

Jako výchozí místo startu jsem zvolil chrám Sv. Barbory, protože ze středu města je problematické se vymotat spletí jednosměrek, které se skoro každý rok mění. Neuvádím nejkratší cestu do dolní části města, ta totiž vede okolo Barbory po kočičích hlavách prudkým spádem a je nebezpečná obzvláště za vlhka.

obtiznostObtížnost: zavedl jsem svoje dvanáctibodové značení obtížnosti skládající se vždy ze dvou hodnot: fyzické – jak náročná je cyklotrasa po fyzické stránce  a technické – jak náročná je cyklotrasa po technické stránce. Poslední tři obtížnosti v kutnohorském regionu nenajdete.

a obráceně:  obtížnost cyklotrasy v obráceném směru. Ne vždy je cyklotrasa stejně obtížná v obráceném směru, proto uvádím i tuto hodnotu.

Start: místo, odkud se vyjíždí.

Cíl: místo, kam chcete dojet.

Přes: důležité místo, přes které cyklotrasa vede.

Navazující směry z cíle: pro usnadnění uvádím, do jakých míst se z cílového místa lze dostat dál. Můžete si pak v Rejstřík cyklotras procházejících daným místem najít cyklotrasu, která vede do vámi vybraného místa.

Nejvhodnější typ kola: určuje, jaký typ kola minimálně je pro tuto cyklotrasu vhodný. V kutnohorském regionu ve většině případů postačí trekingové kolo.

Jedná se o okružní cyklotrasu?: jen malá část cyklotras je okružních – většina vede z bodu A do bodu B, takže pokud se chcete vrátit máte dvě možnosti: buď se vrátit stejnou cyklotrasou zpátky nebo použít Rejstřík cyklotras procházejících daným místem a vybrat si jinou zpáteční cyklotrasu (pokud samozřejmě existuje).

Je cyklotrasa vhodná pro rodiny s dětmi?: Pokud je cyklotrasa nevhodná pro rodiny s dětmi, pak to s dětmi opravdu nezkoušejte. Tato volba je rozhodující pro děti do 12 let nezabývající se cyklistikou profesionálně.

Stručný popis cyklotrasy: proč tuto cyklotrasu jet, stručný popis trasy pro ty, kdo nemají chytrý telefon s navigací. Jsou zde uvedena upozornění na nebezpečná místa, výhledy a zajímavosti a informace zda lze cyklotrasu zkrátit vlakem.

Mapové a navigační údaje:

  • Použité papírové mapy: pro ty, kdož používají papírové mapy, uvádím čísla listů z kladu map, a to jak pro mapy KČT, tak pro mapy Shocart.
  • Digitální záznam trasy s možností stažení KML či GPX: Odkaz na mapu cyklotrasy ve webové aplikaci Bikemap, umožňující cyklotrasy importovat/exportovat (KML nebo GPX formát). Pokud máte chytrý telefon nebo navigaci umožňující import, můžete si exportovat KML nebo GPX soubor a importovat ho pak do vaší aplikace. Můžete si také mapu vytisknout v komfortním formátu. Navíc je aplikace Bikemap nabízena pro chytré telefony (ne však pro Windows Phone). Má jen jednu nevýhodu – nepoužívá jako podklad mapy.cz, které jsou pro naši republiku nejpodrobnější, a tak v ní nejsou zakresleny mnohé polní a lesní cesty. Tím pádem se nedá kreslit mapa “od ruky”, ale musím ji nahrát pomocí navigačního souboru KML nebo GPX. V údajích Bikemap je uveden odkaz na PDF soubor cyklotrasy. 

Místa cyklotrasy podle pořadí průjezdu a odkazy na informace o těchto místech: Zde máte vlastně dvě informace naráz - vidíte pořadí, jakým budete projíždět místy cyklotrasy a k těmto místům jsou uvedeny nejdůležitější odkazy (většinou na stránky obcí atp.).

Další odkazy – alternativní úseky, fotogalerie, reportáže, videa, záludnosti cyklotrasy: ke každé cyklotrase mohou existovat odkazy na alternativní úsek či úseky (některé úseky cyklotrasy lze jet více než jednou variantou), fotogalerie, reportáže, videa a záludnosti cyklotrasy (mapky s vyznačenými problémovými místy a popisem - sami jste určitě zjistili, že co se týče tras KČT nezjistíte, zda jsou sjízdné nebo ne, dokud je neprojedete). Zatím tam toho moc není, ale budu to postupně plnit.

V patě stránky jsou tlačítka s nejdůležitějšími odkazy, které byste mohli potřebovat. Takže přímo z PDF souboru se dostanete přímo na mé stránky nebo na FB stránku, či mi můžete poslat email. A hlavně je zde odkaz na cykloservis Sovakolo, který vás obslouží i v době, kdy jiní mají zavřeno.

1)

Rozdíl mezi cyklotrasou a cyklostezkou je v tom, že cyklostezka je přímo určená cesta jen pro cyklisty, kdežto cyklotrasa vede po všech možných typech cest, tzn. i po cyklostezkách a může být značená. Cyklostezek není až tak moc – v roce 2011 jich bylo 1903 km, ale ponejvíce ve městech. Většina značených cyklotras bohužel vede jen po silnicích.

Posted by Igor Pechanec Saturday, February 18, 2017 9:26:00 AM Categories: Cyklotrasykh
Cyklotrasy kutnohorska © 2016-2017, Igor Pechanec, all rights reserved