Jak jsem dělal recovery datového disku

Na serveru FUJITSU SIEMENS RX100 S5 s Windows 2003 mám dva disky – systémový a datový. Tento server minulý rok o prázdninách instaloval předcházející správce a od listopadu se začal provoz serveru nápadně zpomalovat. Protože většinou je tato závada způsobena vadným diskem udělal jsem kontrolu disků, ale v event logu se neobjevila hláška o CHKDSK! Bohužel jsem musel řešit spousty věcí a nevěnoval tomu náležitou pozornost – myslel jsem, že tím, že minulý správce instaloval tento server pomocí image serveru IBM (ano slyšíte dobře! Vzal image serveru IBM a šoupnul ho na FUJITSU! Ale říkal jsem si, jestli jsem špatně neslyšel nebo si něco nevydedukoval – bohužel se to ukázalo později jako pravda. Ale tohle je na samostatný článek) se událost o CHKDSK nezapisuje do eventlogu a že jde nějakou drobnou chybu. Udělal jsem tedy při nejbližší příležitosti dávku pro otestování s výpisem do souboru a na konci čtvrté fáze se objevila následující hláška:
The second NTFS boot sector is unwriteable
Když jsem si ověřil informace na internetu (druhý NTFS boot sektor je umístěn na konci disku a je samozřejmě kopií prvního ze začátku disku) tak jsem měl dvě možnosti:

 1. Buď je to softwarová závada a pak musím provést recovery disku
 2. nebo je to přímo závada disku, kdy blbnou poslední sektory.

Přiklonil jsem se k druhé možnosti – pomohl mi v tom ten fakt, že server poměrně často vytuhnul. Zavolal jsem na Fujitsu, přijel servisák, hrál si s tím tři hodiny. Disky byly v pořádku, přesto hlavní disk vyměnil (dva disky jedou v zrcadlícím režimu). A když jsem mu říkal, že byla udělaná image ze serveru IBM nevěřil tomu a tvrdil, že se to nedá. Takže dá! Bývalý správce je vlastně génius!

A tak jsem se musel připravit na recovery datového disku. Pročetl jsem internet, ozkoušel každou fázi a tady je postup (upozorňuji, že jsem se jistil, jak se dalo a ozkoušel předem co se dalo):

  1. Udělal jsem ve čtvrtek klasickou zálohu Cobianem na síťový disk.
  2. V pátek jsem zazálohoval nejdůležitější adresáře pomocí NTBACKUP na druhý síťový disk.
  3. V sobotu jsem zazálohoval všechny adresáře (vyjma Recycler a Volume) pomocí NTBACKUP na USB disk (bylo to rychlejší než po síti – mám jen 100 Mb karty). A zazálohoval jsem větev registry HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Shares podle postupu Saving and restoring existing Windows shares raději na tři místa.

 • Zrušil jsem partition a vytvořil partition o 7 GB menší (pro jistotu, kdyby byly opravdu koncové sektory špatné).
 • Zformátoval jsem partition.
 • Obnovil jsem data.
 • Obnovit větev registry nebylo potřeba – protože jsem nerestartoval server mezi formátováním a obnovou, informace z registru se neztratily a NTBACKUP pak obnovil i sdílení.
 • Restartoval jsem server.

 

A “vše bylo zalito sluncem…”

Tady je pár rad na závěr:

  • Musíte mít dostatek místa na zálohování.
  • Dvě či více záloh na různá místa vám přidá na klidu.
  • Čím rychlejší zálohování tím lépe (pokud zálohujete po síti, tak je nejlépe mít všude Gb síťové karty, jinak je to pomalé pro velké množství dat).
  • NTBACKUP zálohuje i zabezpečení a pokud zálohujete a obnovujete disk na stejném serveru, tak i sdílení.

 • Zazálohujte si větev registry pro sdílení – postup viz Saving and restoring existing Windows shares.
 • Vypněte si služby jako je IIS, SQL, MySQL apod. – to jest služby, které přistupují k obnovovaným datům. V nouzovém režimu nelze totiž NTBACKUP použít!
 • Ztratíte na daném disku velikosti kvót (pokud je používáte), s tím se musíte smířit. Ale to by zase neměl být tak velký problém, sám jsem to vrátil za pár minut.
 • Pokud vezmete image jednoho počítače a dáte ho na jiný hardware, tak počítejte s tím, že si zaděláte na problémy.